Polonya ve coğrafi olarak hizmet veren, büyüleyici bir ülkedir Doğu ve Batı Avrupa’nın kültürel kavşak görevini görmektedir. Kuzey Avrupa ovasının merkezinde yer alan, Polonya, 1000 yıl önce ilk Polonya devletinin kuruluşundan bu yana hayatta kalan bir millet olmuştur.Ülkenin en büyük eski Doğu Avrupa ülkeleri ve Avrupa Birliği’nin en kalabalık yeni üye olarak önemli bir konuma sahiptir.

21 Aralık 2007 Polonya Schengen Alanına katıldı. Sonuç olarak pasaport kontrolleri Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Litvanya, Polonya sınırlarında kaldırılmıştır. Bu pratik, Schengen bölgesi için başvuran kişilerin Polonya Portekiz ve Yunanistan’dan Finlandiya’ya, iç kara ve deniz sınır kontrolleri olmaksızın Schengen Alanı 24 ülke arasında sorunsuz seyahat edebilirsiniz anlamına gelmektedir.

Konumu sayesinde, Polonya, Avrupa Birliği içinde özel bir yere sahipdir. Geniş bir coğrafi ve jeopolitik anlamda Polonya, merkezi bir konuma sahiptir. Polonya’nın coğrafi konumu, lojistik faaliyetleri kolaylaştıran ve tahminlerin ülkeye göçmen sayısında bir artışa işaret etmektedir.

Socrates, Erasmus gibi uluslararası öğrenci değişim programlarına katılan Polonya Yüksek Öğretim kurumları özel okullar tarafından izlenen bir bireysel değişim programları ve ikili anlaşmalar yapmaktadırlar. Bütün bu girişimler, Polonyalı ve yabancı yüksek öğretim kurumları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi artırır. Lehçe yüksek öğretim kurumlarının sayısı Erasmus Üniversite Beyannamesi 200’e yaklaşmaktadır. Polonya, Avrupa Birliği’nin yeni üyeleri arasında en büyük ülke, Avrupa’nın en genç nüfusların birine sahiptir. Yaklaşık 39 milyon Polonyalı dışarı yaklaşık 2 milyon üniversite öğrencisi vardır.

Polonya’nın eğitim pazarı son on yıl içinde Avrupa’nın en dinamik gelişmekte olan bir yer halini almıştır. Öğrenci sayısını dört kat artarken, yüksek öğretim kurumlarının sayısı beş kat arttı. Her yıl yaklaşık yarım milyon genç insan, üniversiteler ve kolejlerde eğitim hayatına başlamaktadır.

Lehçe akademik gelenek 14. yüzyıla kadar ulaşması, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden bazıları burada bulabilirsiniz. Cracow Jagiellonian Üniversitesi 1364 yılında kurulmuştur.

Polonya üniversiteleri dünyada da şanlı söhretlerini sürdürmeye devam etmektedir. Varşova Üniversitesi Top Coder uluslararası BT sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

Üniversiteler, her uluslararası öğrenci ihtiyaçlarına dikkat çekmek için bazı özel ofisleri var. Özel atanmış Polonyalı gelen öğrencileri yeni ortama uyum sağlamak için yardımcı olur.

Polonya’nın eğitim pazarı için benzersiz konumu yüksek öğretimin özel kurumların elinde büyük bir paya sahiptir. Polonya pazarında kompozisyon ABD ile karşılaştırılabilir. Polonya ve 138 yüksek öğrenim devlet okulları özel sektöre ait yaklaşık 310 üniversite ve kolej vardır. Rekabet düzeyi, maliyeti diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür.

Polonya’da eğitim görkemli tarihi eserlerin, ülkenin zengin kültürünü tanımak için görmek ve bazı Avrupa’nın en büyük ve en el değmemiş doğal yaşam alanlarının keyfini çıkarmak için harika bir fırsat sunuyor.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Polonya ya da yer vermiştir. Bunlardan biri, Białowieża Orman, Avrupa’nın başka hiçbir yerinde eşsiz Avrupa’nın en büyük doğal ağaçlandırılmış alan ve bazı flora ve fauna türleri ile ilkel orman Heyecan ve hayranlık uyandırıyor diğer bir UNESCO sitesi Malbork Kalesi, Töton Tarikatı zamanlarki merkezi ve Avrupa’nın en büyük Gotik kalesi örnek olarak verilebilir.

Bir Cevap Yazın