Polonya’da Konaklama Seçenekleri

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan, tarihi ve kültürü ile insanı büyüleyen güzelliklere sahip Polonya, eğitim imkânları ile de her yıl dünyanın her yerinden on binlerce öğrenciye kapılarını açıyor.

Dünya üniversiteleri arasında yer alan okulları, kusursuz bir eğitim almanızı sağlayarak sizi hayat hazırlıyor. Uluslar arası eğitim anlayışının benimsendiği Polonya’da, üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Öğrencilerin kendilerini hem yabancı dilde hem de eğitim alanında geliştirmeleri için birçok fırsat tanıyan bu ülkede geleceğinizi sağlam temeller üzerine inşa edebilirsiniz.

YÖK tarafından da Polonya’da ki üniversitelere denklik verilerek, ülkenize döndükten sonra diplomanız her yerde geçerli olacaktır. Polonya da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler sınav puanları yeten her bölüme başvuru imkânına sahiptir. Sınav puanına gerek kalmadan okula doğrudan da başvuru yapma imkânınız bulunuyor. Başvuru tarihleri içerisinde online olarak Polonya’da ki okullara başvurabilirsiniz.

Sakin şehir hayatı ve Avrupa’nın merkezinde yer alan Polonya’da yurt dışı deneyimini dolu dolu yaşayacaksınız. Öğrencilere sunulan çalışma imkânları ile okulunuz bitmeden kendinizi geliştirme fırsatınız da bulunuyor. Polonya’ya gitmeyi düşünen öğrencilerin karar vermeden önce incelemesi gereken konuda konaklamadır. Polonya da konaklama seçenekleri şu şekildedir:

Yurtlar:

Polonya yurt konaklaması açısından her bütçeye uygun konforlu imkânlar sunmaktadır. Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği yurtlar, uygun fiyatlar ile birleştirilip öğrencilerin beğenisine sunulmuştur. Tek kişilik odalar, iki kişilik ve üç kişilik odalar tercih edebilirsiniz. Okula ilk gittiğiniz yıl yurtta kalmak hem ülkeyi tanımak, hem de okula alışma süreci açısından sizin yararınıza olacaktır. Bazı yurtlarda yemekte sunulmaktadır ancak genel olarak baktığımız zaman öğrenciler yemeklerini kendi imkânları ile yapmakta veya dışarıdan temin etmektedirler. Yurt seçerken bu özelliklere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Ev kiralama:

Polonya diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun fiyatlarla ev bulmanıza olanak tanıyor. Ulusal para birimi Euro’yu kullanan Polonya’da ülkeye gelirken döviz getirmeniz size fayda sağlayacaktır. Evlerin kiraları okula yakınlık, evin büyüklüğü ve lüks derecesine göre değişmektedir. Dilerseniz arkadaşlarınızla dilerseniz de tek başınıza ev kiralayabilirsiniz. Bu tamamen bütçenize göre sizin vereceğiniz bir karardır. Ancak eğer tek başınıza eve çıkacaksanız aylık masraflarınızı karşılaya bileceğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Anlaşabileceğiniz ev arkadaşları bulmak size hem derslerinizde yardımcı olacak, hem de masrafları azaltacak avantajlar sağlamaktadır. Öğrencilerin ev tutarken dikkat etmesi gereken diğer bir konu da toplu taşım araçlarına olan uzaklıktır. Duraklara ve istasyonlara yakın evler tutmak okula gidişleri kolaylaştırır. Özellikle sert kış aylarına sahip Polonya’da okula yakın evler tutmak yararınıza olur.

Pansiyonlar:

Polonya’da öğrencilerin konaklaması için pansiyonlar bulunmaktadır. Bu pansiyonlar ücretleri haftalık veya aylık olarak peşin talep ederler. Genel olarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bu pansiyonlarda yemek hizmeti de sunulmaktadır. Öğrenciler genellikle ülkeye ilk geldiklerinde kalacak yer bulana kadar bu pansiyonlara kalmayı tercih etmektedirler. Uzun ve kısa dönem konaklama imkânı sunan pansiyonların fiyatları lüks derecesine göre değişiklik göstermektedir.

Aynı şekilde Polonya’da ki otellerde de kalınabilir. Ancak öğrenci bütçesini göz önüne aldığımız zaman altından kalkılamaz rakamlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple öğrenciler için pansiyon seçeneği daha mantıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın