POZNAN

Kuruluş: VIII.yy.

City hakları:1253

Yüzölçümü: 261,3 metrekare Km

Yükseklik: 60 metre

Nüfus: 600 000 civarında

İşsizlik oranı: % 3

Önemli işverenler: Volkswagen, Glaxo Smith Kline, Wrigley Lorenz Bahlsen,, Kreisel, Bridgestone, Kompania Piwowarska bulundu

Ortalama ücret: 3200 PLN

ULAŞIM VE KONAKLAMA MASRAFLARI

Tek toplu taşıma bilet – 1,30 PLN

Aylık bilet – 56-68 PLN

Taksi ücretleri – 2-3 PLN / km

Tek kişilik oda aylık kira – 350-600 PLN

TARİHİ

 Polonya devletinin beşiği olmuş .Poznanın ilk üniversitesi,, Lubrański Akademisi, 1519 yılında kurulmuştur. Poznań 1793 yılında Prusya nın kontrolü altına girmiştir . Greater Poland bölgesi başkenti idi. 1806 yerel Polonya direniş savaşçılarının Büyükşehir Polonya Ayaklanması sırasında, böylece aynı anda işgalci Prusya kuvvetleri sürüş sırasında Napolyon’un çabalara yardım ayaklandı.1807 yılında Varşova Dükalığı şehir parçası haline geldi. Viyana Kongresi Greater Poland Prusya döndü ve, Poznan özerk Büyük Dükalığı başkenti oldu sonra. 1871 yılında Almanya’nın birleşmesi sırasında Alman İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. kısa bir süre Imperial Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı yenilgisinden sonra, Büyük Polonya Ayaklanması (1918-1919) Poznań haline geldiği, Polonya Cumhuriyeti yaratılmasına yol oluştu Voyvodalığında kaptanı. Dünya Savaşı Polonya sırasında Nazi işgali altında yaşadı ve Polonyalı nüfusu sert bir biçimde bastırılmıştır.1945 yılında Hitler’in emriyle şehir Festung (Alman kuvvetleri bir son dakika savunma yapmaları beklenmektedir edildiği müstahkem bir yerel) ilan edildi. Poznan, Varşova ve Berlin arası doğrudan güzergah üzerinde uzatınca da, Kızıl Ordu ilk kuşattı ve sonra kente ciddi hasar ile sonuçlanan, Alman savunma saldırdı. Haziran 1956 yılında anti

komünist ayaklanma Poznan başladı. Birkaç gün boyunca şehrin işçi ve sakinleri ordu ve gizli polis güçlerinin karşı savaştı. Bu protestolar, savaş sonrası komünist rejimin liberalleştirilmesi önemli bir rol oynadı.
Kulüpleri Sevimli veya Kukabura gibi yerlerde elektronik müzik tutkunları için ideal ile gider. Rağmen, en ünlü şehir kulübü, Blue Note Jazz ve organize konser de uzmanlaşmıştır. SQ Club, Post Dali ve Eskupal Wprost haftalık dergisi tarafından En İyi Polonya Club Sıralamasında  7. ve 8. Sırada  yer alır. Bar ve kulüplerin çoğu yürüme mesafesindedir ve Main Market alanı bulunmaktadır.

YAKIN ÇEVRE

uygulamalı sanatlar, etnografya, müzik aletleri savaş hatıraları, iki hayvanat bahçesi, botanik bahçesi ve arboretum, bir palmiye evi (palmiarnia), ve sayısız parkları ve doğa rezervlerine ziyaret umudu keyfine varacaksınız,  her yıl sezon ne olursa olsun, Malta ya mutlaka gezi düzenlenmelidir. Yaz aylarında, yüzme cazip olabilir ve bir kayak eğimi, tüm yıl boyunca açıktır. Göl çevresinde yürüyüş, bisiklete binip gitmek için cazip bir yerdir.

Bir Cevap Yazın