GDANSK ŞEHRİ

Kuruluş: 997

Şehir hakları:1263

Alan: 262 metrekare Km

Yükseklik: 130 m

Nüfus: 460 000 civarında

İşsizlik oranı: % 6,7

Önemli işverenler (Bütün TriCity alan): Reuters, Prokom Yazılım, Grupa Lotos, GE Money Bank, Nordea Banka

ULAŞIM VE KONAKLAMA MASRAFLARI

Tek toplu taşıma bileti – 1 Aylık bilet PLN55 PLN

Taksi ücretleri 2-3 PLN / km

Tek kişilik oda aylık kira 350-600
TARİHİ

Paskalya 997 St Wojciech veya Adalbert, Bohemia bir misyoner ve piskopos, pagan Prusyalılar tarafından kısa bir süre önce öldürülmüştür. 12. Yüzyıl da Gdańsk, birkaç yüz ev ve çevresinde arazi, açık bir pazar, liman, iskele ve savunma kalesi ile büyük bir yerleşim yeriydi. 1282 yılında, Polonya’nın bir parçası haline geldi. Töton Şövalyeleri 1308 yılında, “Gdańsk katliam” olarak bilinen kalede yakalandı ve orada ki nüfus öldürüldü. Onların egemenliği altında şehir çok hızlı bir şekilde gelişti. Gdańsk tekrar 1454 yılında Polonya’nın bir parçası haline geldi ve birçok ayrıcalıklar kazandı. O zaman hoşgörülü bir şehir ve civarlarındaki Hollandalılar, İskoçlar ve Yahudiler gibi çeşitli dinsel muhalifler barınak yerler verildi. Eski Gdańsk, varlıklı ve Avrupa’da tanınan, milletler, kültürler, inançlar ve dilleri, en fazla çeşitliliği oluşturan benzersiz bir topluluk kurdu. 1793 yılında Prusya kuvvetleri kenti ilhak etti.  1814 yılına kadar, Gdańsk Prusya egemenliği altında geri girdi. 1933 yılına kadar Gdansk, Alman, Polonyalı ve Yahudi unsurları hakim olan çok uluslu bir karışımı oldu. Daha sonra Nazi terörü başladı. Eylül 1939 yılında şehir Almanya’ya ilhak edildi. Mart 1945 yılında Sovyet birlikleri tarafından geri alınmasıyla, Gdańsk kalıntıları bir deniz haline geldi.  Savaşla beraber Gdańsk ta önemli bir anti-komünist sahne oluşturuldu. 1970 Aralık ayında birçok işçi grev sonrasında kurşuna dizildi.  Kitlesel grevler sonrasında ise Gdansk Tersanesi’nde ünlü Ağustos Anlaşması’nın imzalanmasına yol açtı düzenledi.  Lech Walesa – Gdańsk dünyada her zaman serbest sendikalar, “Dayanışma”, ve Nobel barış ödülü ve III Polonya Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı galibi ile ilişkilendirilen şehir oldu.

GECE HAYATI

Şehir gerçekten küçük olduğu için (yaklaşık 40 000 nüfuslu) tüm barları ve kulüpleri yürüme mesafesindedirı. Diğer popüler yerler: “Spatif”, sadece üyelere iddialı kulübü, alternatif bir kültür merkezi “Faktoria”, ve “Kinski”, şehrin en iyi bilinen barlarındandır.

YAKIN ÇEVRE

Gdańsk güzel kentsel gelişimi ile dikkatleri çekiyor. Eski konaklar, mahkemeler, şehir kapıları, çeşmeler, saraylar, Motława nehri üzerindeki ünlü vinç, Oliwa bölge parkı ile, saray ve birçok diğer muhteşem yerler bulup oraya ziyaret edilebilir. Dünya Savaşları arasında inşa Gdynia, işlevselcilik ve monumentalism stilleri, olağanüstü kent mimarisi ile dikkati çeker.
Bir Dominik Fuarı, 1260 yılından bu yana sokaklarda Gdansk sokaklarında düzenlenir Avrupa’nın en büyük fuar organizasyonlarından biri olan Dominik Fuarı, Temmuz ve Ağustos ayları arasında yer alır.

Bir Cevap Yazın