Kiev Politeknik Üniversitesi, 1898 yılında kurulmuş ve birçok ülkenin dikkatini çekmeyi başarabilmiş bir üniversitedir. Ukrayna’nın en çok rağbet gören üniversitelerinden birisi olan okul, eğitim kalitesi ile de dikkat çekmektedir. Oldukça büyük bir alana kurulu olan okulda 23 fakülte, 10 mühendislik merkezi, 13 araştırma enstitüsü ve 8 eğitim merkezi bulunmaktadır. Oldukça gelişmiş olan Kiev Politeknik Üniversitesi’nde, toplamda 40.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Ayrıca okulda 200 profesör, 1800 doçent ve öğretim üyeleri eğitim vermektedir. Oldukça kalabalık ve köklü olan üniversitede, üç dilde eğitim verilmektedir. 112 ülkeden 6000’e yakın öğrenciye ev sahipliği yapan okul, Türk öğrenciler tarafından da rağbet görmektedir. Okulun mezunları arasında bakan, diplomat, çeşitli ilim ve teknik sahalarda görevli ünlü bilgin ve alimler ve iş adamları da yer almaktadır.

Ukrayna’nın en gelişmiş ve en çok rağbet gören üniversitelerinden birisi olan okul Asya, Avrupa ve Avustralya gibi ülkelerdeki birçok üniversiteye göre oldukça uygundur. Üniversitenin yer aldığı Kiev eyaleti, ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Konaklama ve ulaşım açısından oldukça rahat olan şehirde, dünyanın en büyük metrolarından birisi yer almaktadır. Öğrenciler için kolay ulaşım sağlayan metro, oldukça ekonomiktir. Metronun yanı sıra tramvay da öğrencilerin okula olan ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Okulun sağladığı avantajlardan bir diğeri de yabancı öğrenciler için hazırlık fakültesinin bulunmasıdır. Hazırlık sınıfında eğitim dilleri Rusça, Ukraynaca ve İngilizcedir. Bu, Kiev Politeknik Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyen yabancı öğrenciler için oldukça önemli bir avantajdır. Bunların yanı sıra okul, öğrencilere yurt imkanı da sağlamaktadır. Yurtların ücretleri oldukça ekonomik olmakla beraber yıllık 300 dolar ile 600 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Ukrayna’nın başkentinde yer alan üniversite, oldukça önemli bir konumda olduğundan dolayı da öğrenciler tarafından rağbet görmektedir.

Üniversitede toplamda 23 farklı fakülte yer almaktadır. Bunlar; Enformasyon ve Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Radyo Mühendisliği, Cihaz Yapımı, Elektronik Mühendisliği, Uzay ve Havacılık Mühendisliği, Bioteknik, Kaynama Mühendisliği, Uygulamalı Matematik, Fizik ve Matematik, Uygulamalı Sistem Analiz, Fizik Teknik, Telekomünikasyon Sistemleri, Tıp Mühendisliği, Enerji Tasarrufu ve Enerji İdare, Matbaacılık, İdare ve Pazarlama, Hukuk, Sosyoloji, Dil Bilimleri, Beden Eğitimi ve Spor fakülteleridir. Fakültelerde yer alan bölümlerden bazıları ise şöyledir; Fizik Madde Bilimi, Radyo Mühendisliği, Elektronik Sistemler, Fizik, Matematik, Sosyal Enformatik, Personel İdaresi, Hukuk, Filoloji, Beden Eğitimi, Pazarlama, Kuruluş İdaresi, Enerji Alanında İdare, Program Yazılımı Mühendisliği ve Akustik Cihaz ve Sistemleri. Birçok teknik fakülte ve bölümün yer aldığı Kiev Politeknik Üniversitesi, Ukrayna’da YÖK tarafından kabul edilen üç üniversite arasında yer alıyor.

Kiev Politeknik Üniversitesi’ndeki bölümlerin birçoğundan mezun olan öğrencilerin diplomalarının Türkiye’de geçerliliği bulunmaktadır. Bu bölümlerden bazıları ise Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Matematik, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği’dir. Türkiye’deki üniversite sınavlarına girerek tercih edebileceğiniz bu bölümler, sayısal puanıyla öğrenci alımı yapmaktadır ve bölümler, geçen sene 257 puan ile 301 puan arasında olan öğrencileri kabul etmiştir. Gerek eğitim kalitesi, gerekse yaşam standartları ile ilgili birçok avantaj sağlayan üniversite, hem yerel hem de yabancı öğrenciler tarafından tercih edilen Ukrayna’nın en popüler üniversitelerinden birisidir.

Üniversite’de Bulunan Bölümler ve Fiyatları

Fakülte İsimleri

Dili

YILLIK ÜCRET
Metroloji ve ölçüm cihazları Mühendisiliği Rusça 2000$
Uçak ve  Helikopter Mühendisliği Rusça 2000$
Havacılık elektroniği(aviyonik) Mühendisliği Rusça 2000$
Mühendislik Mekaniği Rusça 2000$
Uygulamalı Mekanik Rusça 2000$
Bilgisayar Bilimleri Rusça 2800$
Sistem Mühendisliği Rusça 2800$
Bilgisayar Mühendisliği Rusça 2800$
Eletronik aletler ve sistemler Mühenidisliği Rusça 2000$
Mikro ve Nanoteknoloji  elektronik Mühendisliği Rusça 2000$
Telekomünikasyon Mühendisliği Rusça 2000$
Elektirik Mühendisliği Rusça 2800$
Elekttromekanik Mühendisliği Rusça 2800$
Elektro teknoloji ve elektro teknik Rusça 2800$
Kimya Mühendisliği Rusça 2000$
Isı ve Güç Mühendisliği Rusça 2800$
Atom ve Nükleer Mühendisliği Rusça 2800$
Nükleer Santral inşaatı Mühendisliği Rusça 2800$
Uygulama matematik Rusça 2000$
Yazılım mühendisliği Rusça 2000$
Fizik mühendisliği fakültesi Rusça 2000$
Metalurji Rusça 2000$
Dökümhane Rusça 2000$
Alet yapım Rusça 2600$
İnsan Sağlığı Rusça 2600$
Fizik Rusça 2600$
Matematik Rusça 2600$
Radyo (telsiz) mühendisliği Rusça 2600$
Elektronik cihazlar Rusça 2600$
Sosyoloji Rusça 2800$
Elektro Mekanik Rusça 2600$
Madencilik Rusça 2600$
Hukuk Bilmi Rusça 2800$
Ekonomik Sibernetik Rusça 3500$
Uluslararası Ekonomi Rusça 3500$
Yatırım Ekonomisi Rusça 3500$
Pazarlama Rusça 3500$
İşletme Rusça 3500$
Filoloji Rusça 2800$

Bir Cevap Yazın